laboratoria przyszłości

 

Laboratoria Przyszłości –  Maj 2024

"W klasie VII na lekcji chemii obserwowaliśmy minerały i związki 
chemiczne w bardzo dużym powiększeniu. Do tego celu wykorzystaliśmy 
m.in. mikroskop zakupiony w ramach projektu "Laboratoria
Przyszłości."


Laboratoria Przyszłości –  Kwiecień 2024

Na lekcji biologii uczniowie klasy siódmej prowadzili zajęcia z ekologii dotyczące ochrony środowiska, zwierząt i ochrony gleby przed skażeniami. Wykorzystano sprzęt zakupiony z ramach projektu „Laboratoria Przyszłości” ( aparat fotograficzny, mikroskopy).

Badanie gleby to ważny element nauki o przyrodzie. Polega na analizie profilu glebowego, który jest pionowym przekrojem gleby ukazującym różne warstwy lub horyzonty. Każdy horyzont ma swoje charakterystyczne właściwości i składniki, które można badać na różne sposoby, np. poprzez ocenę struktury, składu mineralnego, zawartości wody i składników odżywczych. Badanie to pomaga zrozumieć, jak gleba wspiera życie na Ziemi oraz jakie ma znaczenie dla rolnictwa i ekosystemów.

Laboratoria Przyszłości –  Marzec 2024

W dniu 26 marca 2024r. odbył się w naszej szkole apel wielkanocny. W montażu słowno-muzycznym wystąpili uczniowie z klas VII oraz V. Słowa Ewangelii pięknie przeczytał pan Paweł Sukiennik.

Refleksyjne misterium przypomniało historię biblijną ostatnich dni przed ukrzyżowaniem, Drogę Krzyżową oraz chwilę zmartwychwstania Jezusa. Piękny występ aktorów, ich stroje oraz oprawa muzyczna wprowadziły nas w nastrój Wielkiego Tygodnia. Występowi towarzyszyła świąteczna atmosfera.

Na apelu wykonane zostały zdjęcia aparatem zakupionym w ramach programu „laboratoria przyszłości”

Laboratoria Przyszłości –  Luty 2024

Uczniowie klasy VIII realizowali na lekcji fizyki temat:
Obwody elektryczne i ich schematy.
W tym celu wykorzystali zestaw do montażu obwodów elektrycznych zakupiony w ramach projektu laboratoria przyszłości.
Uczniowie poznali z jakich elementów składają się obwody elektryczne. Jakie warunki muszą być spełnione aby w obwodzie nastąpił przepływ prądu.?
Jak można łączyć obwody elektryczne?
Jak narysować schemat połączenia równoległego i szeregowego.
Zestaw pomocy uatrakcyjnił naszą lekcję a także pozwolił uczniom rozbudzić wyobraźnię.

Laboratoria Przyszłości –  styczeń 2024

Projekty w 3D.

Na zajęciach informatyki uczniowie doskonalili swoje umiejętności z zakresu obsługi drukarki 3d. Przypomniały sobie obsługę i  budowę drukarki oraz sposób przygotowania wydruku. Wszystkie projekty ozdób wykonanych w drukarce 3d zostały zaczerpnięte ze strony www.thingiverse.com

Drukarka została zakupiona w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”

 

Laboratoria Przyszłości –  grudzień 2023

Bajkowe Sobotnie Popołudnie

16.12.2023r w naszej szkole odbyło się przedstawienie „Jasełka”, które wprowadziło licznie przybyłych gości w radosny nastrój przeżywania Świąt Bożego Narodzenia.

Jasełka przygotowali uczniowie klas V i VII  a piękne kolędy i pastorałki zaśpiewali nasi najmłodsi uczniowie ( przedszkolaczki oraz dzieci z klas I-III ). Na koniec przedstawienia w występach solowych zaprezentowali się: Wiktoria Radwan – wokal oraz Adam Hałaciński  – akordeon.

Wszyscy bardzo licznie zgromadzenie goście bawili się doskonale a sami aktorzy przysporzyli swoim bliskim wiele radości i uśmiech.

Dzięki sprzętowi zakupionemu z programu „laboratoria przyszłości” – aparat fotograficzny oraz kamera video uroczystość ta długo pozostanie w naszej pamięci.  Film z przedstawienia – do obejrzenia w zakładce „Filmy o nas ”

Zapraszamy:)

 

Laboratoria Przyszłości –  listopad 2023

Zajęcia Rozwijające Kreatywne Myślenie

Kreatywność – to robienie czegoś z niczego, jak również umiejętne radzenie sobie w różnorodnych sytuacjach dnia codziennego.

Na zajęciach podejmujemy różne wyzwania, starając się pokazać i uzmysłowić dzieciom jak duży mają potencjał i możliwości – trzeba je tylko umiejętnie wykorzystać, aby odnieść sukces. Pokazujemy, jak nadać drugie życie różnym niepotrzebnym już przedmiotom, wykonujemy rzeczy plastyczne z pozoru trudne a w rzeczywistości proste w wykonaniu a zarazem efektywne,  staramy się aby pokazać że wszystko można wykonać – trzeba tylko znaleźć odpowiedni sposób. Budujemy i wzmacniamy wiarę we własną kreatywność, rozwijamy umiejętności generowania oryginalnych pomysłów, uczymy się wzajemnego szacunku i okazywania pomocy. Wzmacniamy poczucie własnej wartości, uczymy się koncentracji. Kreatywność pomaga w rozwiązywaniu codziennych problemów.

Wszystkie nasze pomysły możemy uwiecznić dzięki aparatowi fotograficznemu zakupionemu z projektu.

Laboratoria Przyszłości –  październik 2023

Klub Młodego Przyrodnika

Rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych i potrzeby bezpośredniego kontaktu z przyrodą ,
poznanie piękna, różnorodności przyrody ożywionej i nieożywionej, wyrabianie szacunku dla
przyrody i jej piękna to cele naszego kółka przyrodniczego „Klub młodego przyrodnika”. Badamy,
obserwujemy, wykonujemy ćwiczenia, jesteśmy w klasie i w terenie.

Sprzęt zakupiony z programu „Laboratoria przyszłości” pozwala uatrakcyjnić nasze zajęcia i w sposób szczególny zaobserwować to co niewidoczne jest gołym okiem.

 

 

 

Laboratoria Przyszłości –  wrzesień 2023

Biesiada Pierogowa 2023

W dniu 24 września 2023r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu „Biesiada Pierogowa” organizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich w Świnnej Porębie we współpracy z Domem Kultury.

Uczniowie klasy 7 i 5 przygotowali krótki występ kabaretowy pt. „Bo najzdrowsze są pierogi”. Zabawny występ został okraszony piosenką „Maryna, gotuj pierogi”.

Wszyscy zgromadzeni z uśmiechem wysłuchali naszej prezentacji, a po występie uczniowie zebrali liczne pochwały i gratulacje. W dalszej części spotkania mogliśmy skosztować pysznych pierogów, a pomysłowość i kreatywność pań w wymyślaniu nadzienia do nich przyprawiała o zawrót głowy.

Całą imprezę mogliśmy udokumentować dzięki zakupionemu w ramach programu aparatowi fotograficznemu.

 

 

Laboratoria Przyszłości –  czerwiec 2023

Przedmiotem zajęć było badanie odczynu pH roztworów różnych substancji z wykorzystaniem typowych wskaźników chemicznych. Uczniowie badali odczyn kwasu solnego, octu, kwasku cytrynowego, soli peklowej, wodorotlenku sodu i wodorotlenku wapnia. Sporządzili roztwory tych substancji a następnie z wykorzystaniem: błękitu tymolowego, oranżu metylowego, fenoloftaleiny oraz papierka uniwersalnego określali odczyn roztworu. Wcześniej nauczyciel z wykorzystaniem krótkiej prezentacji wyjaśnił czym jest skala pH oraz jak należy korzystać ze wskaźników. Na zajęciach wykorzystano laptop, tablicę multimedialną oraz aparat fotograficzny.

Laboratoria Przyszłości –  maj 2023

  W maju kl.0. utrwalała znajomość figur geometrycznych z pomocą klocków typu „Polydron” stanowiących zasoby szkolnych „Laboratoriów przyszłości”.
Dzieci budowały z figur płaskich budowle przestrzenne rozwijając wyobraźnię przestrzenną, umiejętności konstrukcyjne i doskonaląc współpracę w zespołach. Najlepsze budowle zostały omówione, nazwane i nagrodzone przez grupę.

Laboratoria Przyszłości – kwiecień 2023

Pierwszy obwód elektryczny.

Celem zajęć było wyjaśnienie; czym zajmuje się elektronika, przedstawienie podziału elementów elektronicznych, zaznajomienie się z symbolami elementów elektronicznych, zbudowanie pierwszego obwodu elektrycznego.

Zastosowane środki dydaktyczne ;

Zestaw do lutowania „ lutownica” pomagający połączyć poszczególne elementy obwodu, kable, baterie elektryczne, żarówki.

Na lekcji uczniowie zapoznali się z działaniem oraz budową najprostszego schematu elektrycznego.

Zapoznali się również z działaniem zestawu do lutowania za pomocą, którego połączyli kable z poszczególnymi elementami obwodu.

Podsumowując lekcję uczniowie zaprezentowali swoje prace, omówili działanie obwodu elektrycznego oraz jego poszczególne symbole.

 

 

 

 

Laboratoria Przyszłości – marzec 2023

„LECIMY W KOSMOS”

Korzystając z zestawu klasowego klocków Polydron Frame i Geostix uczniowie klasy I w dniu 10.03.2023r. na zajęciach edukacji technicznej budowali rakiety, pojazdy kosmiczne, znaki zodiaku, ufoludki. Praca stała się ciekawym wyzwaniem ze względu na różnorodność kształtów i możliwości łączenia kolorów. Wykonane przez dzieci prace dały im wiele radości i satysfakcji oraz wyzwoliły w nich ekspresję twórczą i konstrukcyjną. Uczniowie wykazali się wyobraźnią i kreatywnością.

 

Laboratoria Przyszłości – luty 2023

FIZYKA

W dniu 20.02.2023 r w klasie VII odbyły się zajęcia kreatywne w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości” o alternatywnych źródłach energii. Dzieci z prostych elementów złożyły prądnicę, która zasilała diodę LED. Następnie zbudowały baterię z cytryn. Prąd z tej baterii uruchomił zegar. Do wykonania doświadczeń wykorzystano pomoce – „Klasowa fizyka z walizki – odnawialne źródła energii”.

Laboratoria Przyszłości – styczeń 2023

 

Zajęcia z robotyki

 Uczniowie klasy szóstej na dzisiejszej lekcji  techniki tzn .22.02.2023r  mieli za zadanie  złożyć , napisać program oraz uruchomić robota Makeblock Education Robot.

Roboty zostały zakupione ze środków z programy „Laboratoria Przyszłości”

Tak przebiegały prace nad zadaniem 🙂

 

Laboratoria Przyszłości – grudzień 2022

Laboratoria przyszłości-

-kostka SOMA, klocki „Myślę przestrzennie” 

       Pomoce zakupione w naszej szkole zostały między innymi wykorzystane w cyklu zajęć świetlicowych.14.12.2022r. r. uczniowie kl. 1-4 rozwijali kompetencje przyszłości z tzw. kierunków STEAM. Za pomocą różnorodnych metod, form i środków dydaktycznych uczniowie doświadczali tajników rzutu prostopadłego na trzy płaszczyzny. Następnie wykorzystywali wyniki obserwacji i prób w układaniu budowli przestrzennych zgodnie z kartami zadań w klockach „Myślę przestrzennie” oraz kostki SOMA. Ta rozwijająca zabawa świetnie się udała, a uczniowie wykazywali żywe zainteresowanie.

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Laboratoria Przyszłości – listopad 2022

W listopadzie w ramach programu Laboratoria Przyszłości, uczniowie klasy I na zajęciach komputerowych oraz uczniowie klas IV- VIII na lekcjach informatyki, zapoznawali się z budową i działaniem drukarki 3D. Podczas zajęć drukowaliśmy bryły, breloczki i literki. Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem śledzili proces drukowania.

Uczniowie dowiedzieli się, że obecnie branża technologii druku 3D rozwija się w niewyobrażalnym tempie. Drukarki 3D są wykorzystywane w niemal każdej dziedzinie przemysłu. Podobnie jak kilka lat temu komputery zrewolucjonizowały świat, tak teraz drukowanie 3D wiele zmienia i wciąż będzie zmieniało w środowisku nauki.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Laboratoria Przyszłości – październik 2022

ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE PERCEPCJĘ SŁUCHOWĄ, USPRAWNIAJĄCE PERCEPCJĘ WZROKOWĄ, WZROKOWO-RUCHOWĄ, SPOSTRZEGAWCZOŚĆ ORAZ KSZTAŁTUJĄCE KREATYWNOŚĆ

Podczas zajęć indywidualnych oraz pracy grupowej uczniowie w ramach projektu Laboratoria Przyszłości za pomocą różnych zestawów klocków uczą się poprzez zabawę. Klocki to pomoce bardzo przydatne oraz służące trenowaniu, usprawnianiu, kształtowaniu, ćwiczeniu oraz rozwijaniu wyobraźni, pamięci oraz spostrzegawczości. Ćwiczenia przygotowywane przez prowadzących poprawiają i ćwiczą między innymi koordynację wzrokowo-ruchową, percepcję słuchową, koncentrację, pamięć wzrokową, logiczne myślenie.

 

Laboratoria Przyszłości – wrzesień 2022

Wrzesień to początek przygody ze sprzętem dydaktycznym zakupionym w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”

Zaczynamy od wykorzystania aparatu fotograficznego, którym zrobiliśmy kilka zdjęć z imprez, odbywających się w szkole w tym miesiącu.

To dopiero początek fantastycznej zabawy w ramach tego projektu.

Zapraszamy do śledzenia naszych relacji !!!

 

 

 

 

Laboratorium Przyszłości jest inicjatywą edukacyjną realizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wspólną misją programu jest tworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia są prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka)

W ramach programu nasza szkoła wzbogaciła się w nowoczesny sprzęt, który poszerzy ofertę edukacyjną szkoły, by rozwijać kreatywność oraz uzdolnienia każdego ucznia. Jedną sale lekcyjną wyposażyliśmy w nowoczesne meble by w przyjaznej przestrzeni uczniowie skupiali się na swoim rozwoju.  Na różnorodnych zajęciach  lekcyjnych oraz pozalekcyjnych uczniowie będą mieli okazję skorzystać m.in. z drukarki 3D, akcesoriów zajęć technicznych  oraz profesjonalnego sprzętu nagłaśniającego, nagrywającego oraz audiowizualnego co podniesie jakość pracy oraz efektów nauczania, wzbudzi motywacje i ciekawość uczniów a przede wszystkim  otworzy nowe możliwości pracy z uczniem.

 

W ramach programu nasza szkoła wzbogaciła się w nowoczesny sprzęt na łączną kwotę: 60000 zł .

 

            WYKAZ SPRZĘTU ZAKUPIONEGO W RAMACH PROGRAMU 

„Laboratoria Przyszłości”

Drukarka 3D – FlashForge Adventurer 4

Nikon D7500 + AF-S DX NIKKOR 18-140 VR

Gimbal ręczny DJI Ronin-SC

Oświetlenie do realizacji nagrań (komplet:  softbox oktagonalny 70 cm, świetlówka 125 W, statyw)

Mikrofon kierunkowy Boya BY-MM1

Mikroport Kimafun – bezprzewodowy 1 szt.  mikrofon krawatowy KM-G130-1 (nadajnik + odbiornik)

Statyw fotograficzny z głowicą kulową i  funkcją monopodu

Mikrokontroler – zestaw startowy Arduino®

Stacja lutująco-rozlutowywująca za pomocą  gorącego powietrza – moc 300W

Bezprzewodowy zestaw audio SARAMONIC  Blink500 B1 RX + TX

Mikroskop Delta Optical BioLight  kamerą

Kamera cyfrowa Sony Handycam FDR-AX53

ADATA HD710 Pro 1TB (Czarny)

Lenovo V15 i5-1035G1/8GB/512/Win10P  3 szt.

Kostka Soma – klocki duże – 9 cm

Kostka Soma – klocki duże – 9 cm

Kostka Soma – karty zadaniowe – seria 3

Kostka Soma – karty zadaniowe – seria 4

System dziesiętny 0-999 – zestaw klasowy

Myślę przestrzennie – klocki drewniane z  kartami zadań

Fizyczne stacje doświadczalne – prąd i obwody elektryczne

Polydron Frame – zestaw klasowy – 8 figur / 460 elementów.

Geostix – zestaw do geometrii

Klasowa fizyka z walizki – Mechanika

Zrozumiała fizyka – Magnetyzm

Zrozumiała fizyka – Proste maszyny

Robot mBot Explorer Kit – zestaw z akumulatorkami i ładowarką

Programowanie w szkole – zestaw dla  zaawansowanych – dodatek: Autonomiczne Pojazdy

Mikroskop Edu dwuokularowy 20/40x LED  z uchwytem – kamera cyfrowa 5MP

DELTA AUDIO SET10-212 – zestaw  nagłośnienia z 4 mikrofonami bezprzewodowymi, odtwarzaczem mp3, USB, SD i dwoma kolumnami 400 W