Wizyta Młodzieży z Rumunii

W dniach od 29.11.2023r do 03.12.2023r nasza szkoła gościła swoich rówieśników z Rumunii.

Dla młodzieży z Rumunii przygotowanych zostało wiele atrakcji oraz wycieczek mających na celu bliższe poznanie naszego regionu.

W środę zaproszeni goście rozpoczęli swoją wizytę od zwiedzania zapory. Następnie odbył się wieczorek zapoznawczy, w tym czytanie wierszy Wiesławy Szymborskiej oraz dyskoteka na, którą młodzież najbardziej czekała. Integracja przebiegała wspaniale. Nasi uczniowie zaprezentowali rówieśnikom z Rumunii nasze tańce dyskotekowe i odwrotnie . W czwartek młodzież zwiedziła skansen w Wygiełzowie, w Zawoi w siedzibie Babiogórskiego Parku Narodowego obejrzała okolicznościową wystawę oraz w drodze powrotnej zamek w Suchej Beskidzkiej. Następnego dnia młodzież zwiedziła klasztor Ojców Bernardynów w Kalwarii oraz  Bazylikę Najświętszej Marii Panny w Wadowicach.  Po zwiedzaniu odbył się krótki spacer po mieście. Wieczorem nasi uczniowie zostali zaproszeni na obchody Święta Narodowego Rumunii ( 105 rocznica odzyskania niepodległości). Nasi goście wystąpili w pięknych strojach ludowych i w malowniczy sposób przypomnieli historię swojego kraju.

W sobotę pojechaliśmy  do Krakowa ,gdzie zwiedzaliśmy Wawel oraz Sukiennice. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce.

Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy. W niedzielę po mszy świętej w kościele w Świnnej Porębie pożegnaliśmy naszych gości.

Wspólna integracja zainicjowała wiele przyjaźni .