Szlakiem Orlich Gniazd

20 maja 2025 roku klasa 4 pojechała do Ojcowa.

Punktem pierwszym wycieczki było zwiedzanie Jaskini Wierzchowskiej – drugiej co do długości – jaskini na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
W jej wnętrzu można podziwiać efektowne nacieki, ambony oraz olbrzymie kotły wirowe znajdujące się w stropie jaskini. Wśród innych jaskiń znajdujących się w okolicy wyróżnia się jednym z największych siedlisk nietoperzy, wielkością sal, a także bogatym katalogiem znalezisk archeologicznych.
Ekspozycja Przyrodnicza Ojcowskiego Parku Narodowego stanowiła punkt drugi wycieczki. Uczniowie obejrzeli dwa filmy zrealizowane w technologii 3D: pierwszy – tworzenie doliny Prądnika, drugi – pokazanie Ojcowskiego Parku Narodowego. Po projekcji filmów uczniowie udali się do sal wystawowych. W jednej z sal zobaczyli makietę Ojcowskiego Parku Narodowego wraz z terenami sąsiednimi.
Główną część ekspozycji przyrodniczej stanowiła sala z dioramą. Każdy uczestnik wycieczki miał do dyspozycji umieszczone na antresoli stanowisko 3D, w którym mógł obejrzeć stereoskopowe fotografie grzybów, drzew, krzewów, owadów oraz innych bezkręgowców występujących na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.
Kolejnymi punktami wyprawy czwartoklasistów były: spacer Doliną Prądnika, przystanek w Bramie Krakowskiej, podziwianie z zewnątrz dobrze zachowanego, renesansowego zamku w Pieskowej Skale oraz ruin gotyckiego zamku w Ojcowie. Obydwa obiekty, zwane dziś orlimi gniazdami, w przeszłości stanowiły ogniwa systemu obronnego, który chronił granice Polski