Program „Poznaj Polskę”

Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Z tego programu skorzystali uczniowie klas IV -V oraz VI-VII.

Uczniowie klas IV-V uczestniczyli 14.06.2023r w wycieczce do Tarnowskich Gór, natomiast uczniowie klas VI-VII pojechali  na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Relacja z wycieczki po powrocie.

Klasy IV – V zwiedzała zabytkową  kopalnię srebra, skansen maszyn parowych oraz płynęła sztolnią „czarnego pstrąga”

Klasa VI-VII.

Program wycieczki był bardzo bogaty. Oto krótka relacja:

Pierwszego dnia odbyliśmy długi spacer po urokliwym Parku Łazienkowskim. Towarzyszyły nam, a jakże, przepiękne pawie. Potem odwiedziliśmy nasz Stadion Narodowy. Tam czekała na nas niezwykła niespodzianka, bowiem oprócz zwyczajowego zwiedzania stadionu mogliśmy oglądać z loży VIP-owskiej trening naszej kadry narodowej przed meczem z reprezentacją Niemiec.

Drugi dzień zaczęliśmy od wizyty w Centrum Kopernik. Świetna zabawa trwała prawie trzy godziny. Potem powędrowaliśmy do Biblioteki UW, by podziwiać ogrody założone na jej dachach. Następnie czekał nas bardzo długi spacer po Warszawie. W jego trakcie zwiedzaliśmy Zamek Królewski, Stare Miasto, przeszliśmy Szlak Królewski, podziwialiśmy Ogród Saski, zatrzymaliśmy się przy Grobie Nieznanego Żołnierza, przed Pałacem Prezydenckim. Po kolacji czekała na nas niespodzianka w postaci wjazdu na 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki.

Dzień trzeci i ostatni był dniem „historycznym”. Zwiedzanie zaczęliśmy od Cmentarza na Powązkach – stanęliśmy przy grobach wielu sławnych Polaków oraz bohaterów naszej lektury: Alka, Rudego i Zośki. Potem z wielkim zainteresowaniem zwiedzaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego – zrobiło na nas wielkie wrażenie. Stamtąd udaliśmy się pod ocalały fragment murów dawnego Getta Warszawskiego. Na koniec wycieczki udaliśmy się do przepięknego Pałacu Królewskiego w Wilanowie.

Wycieczka była cudowna i pozostawiła niezapomniane wrażenia!

Atrakcji było wiele. Zapraszamy do galerii.