Podróż w czasie… Wygiełzów – Lipowiec 4 X 2023r.

 

Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec zostało utworzone 1 stycznia 2007 r.

Ruiny dawnego zamku biskupów krakowskich znajdują się na wzgórzu, górującym nad miejscowościami Babice i Wygiełzów. Charakterystyczną częścią zamku jest wysoka na 28 metrów wieża, stanowiąca kiedyś główny trzon budowli oraz wewnętrzny dziedziniec. Można tam zobaczyć m.in. głęboką studnię, refektarz, kuchnię, spiżarnię, wozownię, a na piętrze pokoje księży, szpital i kaplicę. Nie małą atrakcję stanowią dyby- dawne narzędzie tortur, które, jak widać, cieszyły się dużą popularnością wśród uczestników z klas II i III.

Na terenie skansenu mogliśmy obejrzeć  cenne zabytki budownictwa drewnianego, m.in. zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, zespół małomiasteczkowy i inne przykłady architektury wsi nadwiślańskiej.

Piękne malownicze plenery, sprzyjająca aura i dobre humory towarzyszyły nam przez cały czas. Dopełnieniem atrakcyjnego dnia były warsztaty malowania na szkle oraz ognisko klasowe.