LEONARDO. cd

Nasza uczennica klasy VIII Maja Grabiec w dniu 25.04.2024 roku, jak już wiemy,  wzięła udział w 26 Międzynarodowym Konkursie Wiedzy Ogólnej „Leonardo” zorganizowanym przez Zarząd Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich. Konkurs odbył się w Zespole Szkół w Makowie Podhalańskim.

Po zaciekłych bojach, znalazła się wśród finalistów i dzięki temu w ramach nagrody została zaproszona na dwudniową wycieczkę „ATRAKCJE GÓRNEGO ŚLĄSKA”. Wycieczka odbyła się w dniach 17-18 maja 2024  .

Oto krótka relacja jednego z uczestników z wycieczki: 

W pierwszym dniu pojechaliśmy do Zabrza, aby zwiedzić turystyczną sztolnię „Królowa Luiza”. Najwspanialsze doznania towarzyszyły podczas płynięcia łódkami, gdy zaprezentowano niezwykle kolorowy pokaz multimedialny wraz z legendami o Skarbniku i Utopku. Zaskoczeniem był wjazd do kopalni oryginalną, podwieszaną kolejką, jak również wypłynięcie łodziami na powierzchnię w centrum Zabrza. Dodatkową atrakcją była prezentacja działania największej w Europie zabytkowej maszyny parowej.

Następny punkt programu wycieczki to zwiedzanie Palmiarni w Gliwicach. W ramach oprowadzania po tym niezwykle zielonym  miejscu, zobaczyliśmy wiele egzotycznych roślin, mnóstwo okazów, które znamy jako przyprawy stosowane w kuchni, a także kolorowych ptaków i interesujących owadów. Miłym zaskoczeniem dla wszystkich były także ogromne akwaria.

Następnie podjechaliśmy pod Radiostację Gliwicką, aby podziwiać najwyższą w Europie budowlę drewnianą oraz usłyszeć ciekawą historię związaną z wybuchem II wojny światowej.

Potem jeszcze oglądanie panoramy Górnego Śląska z okien wygodnego autokaru na trasie Gliwice – Rudy. Niezwykle pozytywnie zaskoczyły nas noclegi w Domu Pielgrzyma w Rudach, gdzie kiedyś mieścił się klasztor Cystersów.

Na drugi dzień zaplanowano zwiedzanie zespołu poklasztornego w Rudach. Ciekawe zbiory sztuki sakralnej, malarstwa i fotografii, a także bogaty zbiór filiżanek i pisanek zachęcały do poznania tego niezwykłego miejsca. Po smacznym obiedzie udaliśmy się na spacer po parku klasztorno-pałacowym. Ciekawostką był pięćsetletni dąb „Cysters”, który jest pomnikiem przyrody oraz przepięknie kwitnące stare okazy rododendronów. Po spacerze nadszedł czas na udział w programie edukacyjnym „Kolejarski fach”, w ramach którego poznaliśmy wiele tajników pracy kolejarza. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się drużynowy konkurs jazdy na czas na drezynach, podczas którego należało przewieść szklankę z wodą, dosypać węgla do kotła w lokomotywie oraz dokręcić śrubę w szynie kolejowej. Najszybsze drużyny zostały nagrodzone dyplomami, zaś wszyscy otrzymali pamiątkowe gwizdki. Poza konkursem zorganizowaliśmy sobie drezynową polsko-słowacką konkurencję jazdy na czas.
I tym razem goście ze Słowacji okazali się lepsi od nas.  Po zwiedzaniu wystawy multimedialnej przyszłą pora na relaksująca przejażdżkę kolejką wąskotorową w otoczeniu wspaniałej zieleni. Na zakończenie było jeszcze wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. A potem już powrót do Suchej Beskidzkiej. W czasie wycieczki towarzyszyła nam sprzyjająca pogoda i wspaniała atmosfera, wszystkim dopisywały humory.

Serdecznie dziękujemy SGB (Stowarzyszeniu Gmin Babiogórskich) za tak wspaniale zorganizowaną wycieczkę, która pozostanie w naszej pamięci już na zawsze.